Pietní vzpomínka na padlé a umučené

Rádi jsme se v pondělní podvečer společně s kolovratskou základní školou připojili k iniciativě Českého svazu bojovníků za svobodu a účastnili se pietní vzpomínky na oběti 2. světové války. Mile nás potěšil zájem dětí, které přišly dobrovolně v době mimo vyučování. Bylo těžké vybírat ze všech zájemců a zájemkyň dva vyvolené, kteří nakonec po proslovu prvního místopředsedy Českého svazu bojovníků za svobodu (dále ČSBS) Emila Kulfánka a zpěvu národní hymny položili věnec k pomníčku.

Po uctění památky kolovratských a lipanských padlých jsme se pak společně přemístili k obrazu místní rodačky s tématikou 2. světové války ve vstupní hale školy. Zde pronesl Tomáš Bezouška několik slov k historii.

Závěrečným vyvrcholením akce byla přednáška Heleny Maršíkové, která vyprávěla o svých prožitcích z války a především ze svého pobytu ve čtyřech koncentračních táborech. Ač bylo vyprávění dlouhé a náročné, děti i dospělí napjatě poslouchali líčení neradostných vzpomínek.

Děkujeme všem účastníkům pietního setkání, zejména pak paní Maršíkové, členům ČSBS a paní ředitelce Neklapilové za jejich podíl na organizaci akce. Děkujeme zároveň Úřadu městské části Praha-Kolovraty, že se v letošním roce tak pečlivě postaral o údržbu pomníčku a položením věnce také uctil památku kolovratských a lipanských padlých.

Galerie: