Semínkovna v Infocentru – prostor pro volné sdílení semínek

Pěstujete zeleninu, bylinky či okrasné květiny? V kolovratském Infocentru s knihovnou se připravuje prostor, kde se o přebytky semínek rostlin budete moci podělit s ostatními. Stejně tak si můžete přijít vybrat semínka rostlin, které by vás zajímaly.

Autorem iniciativy, která vznikla v roce 2013, je francouzská asociace Graines de troc. První „grenotéky“ vznikly za účelem podpory biodiverzity, semenaření a ekologického zahradničení. Skříňky s osivem pro volné použití se už začínají tu a tam objevovat i v Čechách.

Semínkovna funguje podobně jako knihovna – semínka si odnesete domů a po sklizni pokud možno vrátíte minimálně stejné množství zpět.

Pokud byste chtěli podpořit projekt v jeho začátcích, můžete do kolovratského Infocentra již nyní přinést semínka ze svých zahrádek. Sáčky je třeba označit názvem rostliny, případně odrůdy, místem a rokem sklizně. Například „Rajče divoké červené, Kolovraty, 2015). Můžete přidat i krátký popis, zkušenosti s pěstováním.

Rostliny pro sběr osiva by měly být pěstované ekologicky, bez použití chemických přípravků. Rovněž nemá smysl semenařit hybridní rostliny s označením F1 – z jejich semen již nevyroste tatáž odrůda.

Semínkovna zahájí svůj provoz ve čtvrtek 22. října v 19 hodin. O domácím semenaření plodin pohovoří v krátké přednášce Alena Kopřiva Chadová, která v tomto směru spolupracuje s obecně prospěšnou společností Gengel – českou genobankou uchovávající staré, krajové a rodinné odrůdy při životě.

Galerie: