Plníme sliby: Koupaliště v Kolovratech je opět otevřené

Před rokem jsme v jednom z našich předvolebních slibů říkali, že chcete-li se vykoupat a ne nechat pouze vyšplouchnout, máte volit nás. Přestože někteří jiní v té době kritizovali výběr firmy na rekonstrukci koupaliště a mnohé další, věřili jste nám! Děkujeme za to a přinášíme další důkaz, že sliby plníme a to nejen v čase voleb. Po dvou letech je koupaliště opět otevřené a poprvé s perfektní kvalitou vody, každý den se tak můžete přijít vykoupat od 10h do 19h. Zatím nejsou přístupné některé travnaté plochy, proto prosím respektujte pokyny personálu koupaliště. Rovněž se teprve dokončuje parkoviště u koupaliště, proto prosím přijďte pěšky, přijeďte na kole, nebo MHD (linka 227 staví pár metrů od koupaliště-stanice Nad Dvorem). Několik parkovacích míst je u budoucího parkoviště na příjezdové komunikaci z ulice K Říčanům (odbočka směr DODO Sapeli). Důrazně však upozorňujeme na to, aby automobily neparkovaly v přilehlých ulicích, kde jsou obytné zóny a parkování není možné mimo vyhrazená místa. V minulých dnech zde již obdrželo pokutu i několik firem, které spolupracovaly na dokončení koupaliště a jejich vozidla parkovala mimo vyhrazená stání. Návštěva koupaliště by se Vám pak mohla prodražit o pokutu cca 500,-Kč (popř. více, kdyby nebyla dodržena ani průjezdná šíře komunikace či výjezd z přilehlých domů).

A jaký je ceník?

 

10–16 h

od 16 h

Dospělí

110,- Kč

70,- Kč

Děti do 15 let

70,- Kč

40,- Kč

Studenti do 26 let*

70,- Kč

40,- Kč

Senioři nad 65 let a ZTP**

70,- Kč

40,- Kč

Rodinné vstupné (2+2)

290,- Kč

150,- Kč

Rodinné vstupné (2+3)

330,- Kč

170,- Kč

Děti do 1 roku zdarma.

* po předložení platného studentského průkazu

** po předložení platného dokladu totožnosti

A co je nového?

Nově jsou na koupališti dva bazény místo jednoho. Malý je určený pro děti, je zde klouzačka a vodní hříbek. Velký bazén je určen pro starší a je rozdělen na část pro zábavu a tři plavecké dráhy pro plavce.

Stejně jako v minulosti naleznete občerstvení, tentokrát však s rozšířeným sortimentem, kde si vybere snad každý. Pochutiny jsou od jablka až po utopence :-) Pánové ocení pivo Bernard za 35,-Kč, děti pak třeba malinovku.

A jaká je historie areálu s koupalištěm?

Pokusy přetvořit původní požární nádrž v Kolovratech na koupaliště začaly v 90. letech. Mnozí z vás si jistě pamatují dobu, kdy areál byl volně přístupný a v nádrži se vykoupal, kdo chtěl. Kvalita vody ze studní se však postupně zhoršovala, pro oficiální koupání byla nádrž nevhodná, a proto se začalo pracovat na přebudování na koupaliště a na úpravě celého areálu. Jelikož provoz byl pro městskou část velmi zatěžující (cca 500 000 Kč za sezónu v roce 2006 a obdobně v roce 2007), rozhodla se najít nájemce, který by areál provozoval. V roce 2009 obec do koupaliště investovala 2 846 825 Kč (rozvody) a pokusila se o první kolaudaci. V roce 2010 pak nechala areál upravit, nainstalovala buňky s toaletami i občerstvením- a následoval pokus o druhou kolaudaci, tentokrát byly úpravy za 2 410 134 Kč. Mimo výše uvedené částky platila MČ Praha-Kolovraty úpravy dna bazénu, vystěrkování, malování atd. Přes tyto náklady nebylo nikdy dosaženo úplné kolaudace všech částí areálu, ale pouze dočasného zkušebního provozu. Přestože obec slíbila sjednání nápravy, nestalo se tak a k 30. 9. 2015 vypršelo poslední prodloužení zkušebního provozu. Hygiena nepovolila další provoz, jelikož z bazénu unikalo při suchu velké množství vody a při vysoké hladině spodních vod se naopak do něj dostávaly nečistoty. Areál byl poddimenzován z hlediska sítí a musela být navýšena většina přípojek (voda, elektřina, plyn).

Aby bylo možné areál rekonstruovat, podařilo se získat dotaci od magistrátu ve výši 20 milionů, za což bylo možné dovést sítě v dostatečné kapacitě a přebudovat bazén. Jen samotné přípojky stály cca 4 miliony, v současné době je máme v dostatečné kapacitě i pro případné další rozšiřování areálu. Začátkem září 2018 byla zřízena nová přípojka vody v dostatečné kapacitě a ještě během května přípojka plynu pro případné dohřívání vody. V roce 2018 byl pak vysoutěžen generální dodavatel bazénů. Vyhrála firma Lacus, která na přelomu let 2018 a 2019 vytvořila z původního jednoho bazénu dva menší a dále vybudovala technologii čištění vody v nejmodernějším možném provedení.

Mimo rekonstrukci bazénů byla nutná i renovace zázemí a uzavření smlouvy s provozovatelem. Areál byl upraven, nerovnosti v terénu odstraněny a bazény řádně oploceny, aby se k nim nedostaly malé děti bez vědomí rodičů. Z hlediska bezpečnosti a čistoty vody jsme dosáhli nejvyšší úrovně, nikoliv jak tomu bylo v minulosti, kdy v srpnu byla voda již nepoužitelná.

Největší problém byl se soutěží na provozovatele. Uvedu příklad: V městské části Praha-Řepy proběhla soutěž na provozovatele, která byla následně napadena ÚOHS (Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže), který rozhodl, že se nejedná o pacht, ale o koncesi. Koncesní řízení má mnoho nevýhod. Tou největší je, že ho musí schvalovat ministerstvo financí, což je velmi zdlouhavý proces. Řešením pak může být podlimitní koncesní řízení, které je však jen na kratší dobu a nikdo by se do něj zřejmě nepřihlásil. Po provozovateli jsme totiž chtěli další investice do areálu, například brouzdaliště a další prvky, které zajistí aby byl areál moderní a příjemný pro všechny návštěvníky. Jsem rád, že se nám povedlo vysoutěžit firmu, jejíž majitelé mají s provozováním bazénů dlouholeté zkušenosti.

Všem návštěvníkům přeji příjemný pobyt na koupališti a utopence pouze na talíři.

Mgr. Klecanda Antonín, starosta MČ Praha-Kolovraty