Jedlá zahrada

Chceme se s vámi podělit o inspirativní dopis jedné z našich čtenářek, který přišel na adresu webových stránek.

Dobrý den,
pročítala jsem nedávno web sdružení Naše Kolovraty. Vaše aktivity jsou mi blízké a ráda bych vám vyjádřila podporu. Po 10 letech zase bydlím dočasně v Kolovratech a moc si to tu užívám, ale i sleduji život obce.

 

1) Když jsem se dočetla, že se ještě nepodařilo vykoupit všechny pozemky k založení plánovaného lesa (mezi obcemi Kolovraty, Lipany, Benice), řekla jsem si, že vám musím napsat. Pro budoucí plány v tomto smyslu by myslím byla úplně skvělá myšlenka tzv. "jedlého lesa", jestli tento pojem znáte. Je to termín z permakultury a označuje les, který je složený z jedlých stromů a keřů. Může to být směs různých ořešáků, jedlých kaštanů, bobulovin atd. Vtip je v tom, že les poskytuje potravu jak lidem, tak zvířatům, což běžný smíšený les (je hezký i funkční, nic proti) do takové míry nedokáže. Nemusí tam být nutně jabloně či hrušky, z kterých opadávají plody, hnijí a procházku mezi tím by občané patrně neocenili. Ořechy, kaštany a semtam nějaká bobule by nikoho neurazily a naopak si kdekdo či kdeco může zpestřit jídelníček.

2) Další námět by mohla být otevřená ekozahrada pro veřejnost, či prostranství osázené jedlými trvalkami, bylinkami, bobulovinami apod. Vím, že semtam tu rostou aronie, špendlíky, švestky, trnky, najde se, ale mohlo by toho být víc – proč ne? Plodiny přímo z přírody v sobě mají nesrovnatelně víc prospěšných látek a nesrovnatelně méně škodlivých než průmyslově pěstovaná zelenina a ovoce. Líbil by se mi takhle zpracovaný např. prostor bývalého psího hřiště (na cestě k fotbalovému za Břeňovýma vlevo).

Více na toto téma se dočtete v následujících odkazech. Sama jsem absolvovala kurz permakulturního designu pod vedením Marka Kvapila i se o permakulturu dlouhodobě zajímám a praktikuji, tak bych případně mohla konzultovat, kdybyste měli zájem.

Základní vize permakulturní veřejné zahrady v Kolovratech

  • místo pro čerpání inspirace, vzdělávání se v oblasti soužití člověka s přírodou, efektivního pěstování plodin, setkávání, pořádání seminářů
  • mělo by obsahovat názorné ukázky prvků permakulturní zahrady, informační cedule, wc?,
  • občané by se měli účastnit už při definování zahrady – to co by chtěli v Kolovratech mít, lépe se pak zapojí
  • lze vytvořit postupnými semináři, kdy se budou jednotlivé prvky společně budovat
  • měla by sloužit občanům k relaxaci, dětem pro vzdělávání, zájemcům o kurzy/přednášky v terénu, turistům
  • možnost složit odpad ze zahrad (listí, větve, trávu) nebo obecního zeleného odpadu

Možné aktivity kolem zahrady

  • pořádání kurzů (zahrada, budky)
  • pořádání zájezdů (permakulturní projekty, eko-vesnice, eko-zahrady)
  • botanické procházky po okolí
  • pořádání sezónních trhů s plodinami
  • vyhledávání místních a rodinných odrůd

Myslím, že realizaci těchto námětů (+ informační cedule) by ocenili jak občané naší městské části (mohla by to být i inspirace pro jejich pozemky), tak i případní turisté. Pokud by se to podařilo zrealizovat na slušné úrovni třeba i díky získání grantů na rozvoj obce… Je to určitě aktuální téma a Kolovratům by to moc slušelo.

S pozdravem
Alena Kopřiva Chadová